تبلیغات
کافی نت آرامیس ، کلاردشت - مطالب خرداد 1390
کافی نت آرامیس ، کلاردشت
01152629720
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


انجام کلیه ثبت نام ها ، مقالات دانشجویی ، نمایندگی رسمی ایرانسل و رایتل

مدیر وبلاگ : مسعود عنایتی
نویسندگان
نظرسنجی
چرا تو نظرسنجی ها شرکت نمیکنید؟

مراحل اجرای پل میانگذر دریاچه ارومیه

پروژه میانگذر دریاچه ارومیه

آشنایی با پروژه :

  پروژه میانگذر دریاچه ارومیه که شامل سه بخش است:
پل اصلی : این پل با مسیرهای رفت و برگشت جداگانه هرکدام به عرض 9.5 متر با استفاده از مقاطع مرکب فلزی و بتنی ساخته می شود. مسیر راه آهن نیز به عرض 5 متر در وسط پلهای سواره رو طراحی و منظور شده است. طول این پل با احتساب کوله های متصل کننده آن به خاکریز معادل 2 کیلومتر است. شیب طولی پل به علت عبور راه آهن به 1.2 درصد محدود شده و ارتفاع آزاد در زیر دهانه وسط ، جهت عبور شناورها، در پرآب ترین وضعیت دریاچه حدود 10 متر خواهد بود.
پل آبگذر : به طول تقریبی 500 متر که به لحاظ مسایل محیط زیستی پیش بینی شده است.
خاکریز : که شامل اقداماتی جهت حفاظت و بهسازی خاکریز موجود است.دانلود فیلم پروژه پل میانگذر دریاچه ارومیه ( 50 مگابایت )

فیلم انیمیشن این پروژه است که به صورت شماتیک اروند ساخت این پروژه را نشان میدهد

 

دانلود فایل پاور پوینت پروژه پل میانگذر دریاچه ارومیه ( 11مگابایت )

 عکس و توضیحات در مورد مراحل اجرای پل میانگذر دریاچه ارومیه


آرزوی دیرینه مردم آذربایجان ایران

 

 

این آزاد راه دریایی که به هدف نزدیک کردن مرکز دو استان مهم کشورمان ( آذربایجان شرقی – آذربایجان غربی ) از  258 kmبه 128 km  ( 130 کیلومتر کاهش مسافت ) در سال 58 کلنگ خورد !!!! ولی هنوز هم که هنوزه مراحل ساختش تموم نشده ! و این در کشور ما یک امر طبیعی هست که مثلا یک پروژه 18 ماه رو در 18 سال اجرا میکنیم ! ولی اینطور که از خبر ها پیداست این پل داره به مراحل پایانی خود نزدیک میشه و عرشه های این پل در حال نصب هست . من خودم اخیرا فیلمی رو درباره ساخت میانگذر این دریاچه میدیدم ، فیلم مربوط به سال 80 و برگزاری مناقصه بود که پیمانکار پروژه میگفت تا سال 85 این پروژه تموم میشه و اگه نتونستیم به موقع تموم کنیم روزی 10 میلیون تومن جریمه میشیم خودتون حساب کنین تا حالا چند میلیون به جیب یه عده رفته ؟! یا شاید سال 85 هنوز نشده !

 

 تاریخچه :

«« دریاچه ارومیه با مساحت تقریبی 5000 الی 6000 کیلومتر مربع با طول 130 الی 140 کیلومتر و عرضی برابر با 15.5 الی 60 کیلومتر بیستمین دریاچه جهان و دومین دریاچه شور جهان بوده و یکی از 9 منطقه مهم جهان و به عنوان «بیوسفر حفاظت شده»تعیین گردیده است.

و حجم آن متوسط بین 12 الی 32 میلیارد متر مکعب در زمانهای کم آبی و پرآبی تخمین زده شده است ارتفاع دریاچه از سطح دریا های آزاد 1276 متر می باشد. شرایط خاص هیدرولیکی و ژئوتکنیکی دریاچه ، کمی عمق آب و غلظت بالای نمک ، سبب تراکم نامناسب رسوبات چند میلیون ساله بستر دریاچه شده است که شکلی غیر متراکم و ژلاتینی دارد.ضمنا عمق رسوبات در برخی از نقاط دریاچه از 190 متر بالاتر می رود که بستر مطلوب مهندسی (bed rock) در زیر این رسوبات واقع شده است..در این دریاچه 120 جزیره بزرگ و کوچک وجود دارد. تنها موجود زنده  این دریاچه آبزی ارزشمندی به نام «آرتمیا»به عنوان یک منبع بالقوه اقتصادی ،از دیگر دلایل مهم برای حفاظت از آکوسیستم این دریاچه می باشد . غلظت نمک دریاچه بین 200 الی 300 گرم در لیتر می باشد . همچنین لرزه خیزی منطقه بسار بالا بوده و بادهای شدید 112 km/h  و موج های به ارتفاع 2m  و متغیر بودن تراز آب بین 2 6  متر در فصول مختلف از دیگر ویژگی های بزرگترین دریاچه داخلی ایران است. »»

 

دلایل احداث میانگذر :

مهم ترین دلیل دسترسی آسانتر و  سریع تر مردم دو استان و کاهش فاصله تبریز – ارومیه به حدود نصف و صرفه جویی در مصرف بنزین و استهلاک خودرو ها ( کل هزینه های پروژه بعد از 8 سال از بابت صرفه جویی در مصرف سوخت بازیافت میشود ! )

جذب توریست و گردشگر هم میتواند از دیگر دلایل احداث پروژه باشد .

 

معرفی پروژه:

کار فرما: وزارت راه و ترابری(مجری طرح) مدیریت طرح:شرکت خدمات مدیریت ایرانیان (IREMCO( محاسب:Norway-NGI & AAS-Jakobsen مشاوره و نظارت: IRMCO & Danmark-COWI و مهندسین مشاور طرح نو اندیشان اجرا: توسط شرکت صنعتی دریای ایران (صدرا) بصورت EPC (مهندسی -تدارکات -ساخت و اجرا )Engineering Procurement Construct

شروع مطالعات: 1380 شروع عملیات اجرایی: بهمن 1382 طول پل: 1276 متر + 2 رامپ 250 متر عرض پل: 26.7 متر باند: 2 باند رفت و دو باند بازگشت + 1 باند بمنظور گذشتن قطار بین شهری ارومیه- تبریز و + 2 باند پیاده رو
 
ارتفاع max  از سطح دریا: 12 متر جمع کل کارهای فلزی پل: 30000 Ton طول کل شمع کوبی برای کیسون ها و دو اباتمنت : 35 km تعداد کل شمع ها: 396 عدد متوسط ارتفاع هر شمع: 81 متر قطر غلافهای شمع: "40 قطر شمعهای اصلی: "32 تعداد دهانه های پل:  19 دهنه (100 متری & 55 متری & 70 متری)


پروژه پل میانگذر دریاچه ارومیه ( قسمت دوم )

 آشنایی با روش «« طرح و ساخت »» !!!!

طرح EPC         Engineering Procurement Construction  

مهندسین ایرانی اجرای پل با این روش را افتخاری برای خود و موفقیتی بزرگ در اجرای پروژه ها میدانند .که اولین بار شرکت صدرا در پروژه میانگذر دریاچه ارومیه از این روش استفاده کرده.

همانطور که در پست قبلی اشاره شد،شرایط ویژه این طرح و مشکلات و موانعی که بر سر راه اجرای آن وجود داشت ،و همچنین برای تسهیل و تسریع روند انجام پروژه ،روش "طرح و ساخت"برگزیده شد.در این روش ،کلیه کارهای طراحی ،تدارکات و اجرای پروژه به پیمانکار واحد سپرده می شود .مطابق آیین نامه "سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور"در این زمینه ،پیش نیاز های لازم برای اجرای پروژه با این روش عبارتند از :

 1.توانایی دستگاه اجرایی در تعریف دقیق و کامل پروژه
2.تفاهم دو جانبه بین دستگاه اجرایی و پیمانکار در محدوده و هدف پروژه
3.توانمندی مدیریت پروژه در دستگاه اجرایی
4.تامین بودن اعتبار مورد نیاز
5.وجود پیمانکار توانمند در اجرا و طراحی
6.وجود مشخصات فنی استاندارد

مهمترین مزایایی که برای روش طرح و ساخت برشمرده اند ،مواردی به شرح زیر می باشند:
الف(هماهنگی بین طراحی و شیوه های اجرایی کامل تر و سریعتر صورت می گیرد.
ب (مسئولیت کامل طراحی و اجرا حتی اگر قسمتی از طراحی توسط کارفرما انجام شده باشد ، به عهده پیمانکار گذاشته می شود .لذا،پیمانکار با آزادی عمل بیشتری می تواند به بهینه کردن طرح مبادرت نمایند .
پ(کارفرما تشکیلات فنی مفصلی را ایجاد نمی کند .
ت(کارفرما از طریق رقابت پیمانکاران با تجربه و و مشاوران طراح همکار آنان به ایده های نو،مدت معقول و قیمتی مناسب دست می یابد و از همان ابتدا قیمت کار با تقریب کافی مشخص می گردد.
ٍث(با توجه به اینکه مسئولیت کل طرح و اجرا به عهده پیمانکار است ،پیمانکار تسهیلات لازم برای کنترل کیفیت را فراهم می آورد.
ج(کیفیت مطلوب اجرای کار ،به طور عمده از طریق استقرار سیستم کنترل کیفیت توسط پیمانکار حاصل می شود و نظارت مشاور کارفرما ،جنبه کنترل عملکرد "سیستم کنترل کیفیت پیمانکار"را خواهد داشت .
چ(با انجام هم زمان طراحی و اجرا به موازات هم ، می توان در زمان صرفه جویی کرد.
ح(به دلیل ارتباط نزدیک گروه طراحی و گروه اجرایی و آشنا بودن گروه طراحی به امکانات و محدودیت های گروه اجرایی ،می توان طرح را چنان تهیه کرد که از تغییرات نا خواسته در حین اجرا (که در نظام متعارف تهیه طرح توسط مشاور و اجرای آن توسط پیمانکار ،به دلیل محدودیت های اجرایی پیش می آیند (که رفت و برگشت های زمان بر بین طراح و اجرا کننده را ایجاب می کنند ، احتراز نموده و در صورت ضرورت یافتن تغییرات ،بتوان به سرعت آنها را اعمال نمود.
خ(تدارک مصالح و تجهیزات از بدو شروع کار طراحی امکان پذیر بوده و ا زافت و خیز های آهنگ عملیات اجرایی به علت نرسیدن به موقع مصالح و تجهیزاتجلوگیری می شود .
د(با اعمال متمرکز کنترل کیفیت برطراحی ،تدارکات و اجرا ،به نحوی موسر از کاهش  کیفیت کار جلوگیری می شود .
به عبارت دیگر می توان ،با ایجاد "وحدت کاری"،طرح را در زمان کوتاهتر ،با کیفیت بهتر و با صرف هزینه کمتر به سر انجام رساند.
مساله مهمی که در کمیته فنی مورد بحث قرار گرفت این بود که آیا شرکتی ایرانی که بتواند مسئولیت طرح و اجرا در بخش میانگذر را بر عهده بگیرد ،وجود دارد .
بحث های کمیته فنی به این نتیجه رسید که شرکتی بتواند طراحی این پروژه را انجام دهد در ایران وجود ندارد ،اما پیمانکاران مناسبی برای اجرای طرح در کشور حضور دارند .لذا مقرر شد تا یک پیمانکار ایرانی با یک شرکت طراح خارجی به صورت مشترک کار را انجام دهند .قرارداد با طرف ایرانی بسته شده و پیمانکار انتخاب شده موظف گردید یک شرکت خارجی را جهت طراحی ،به کار گیرد .
مزیت دیگری که انتخاب روش طرح و ساخت برای این پروژه در بر داشت ،تقلیل مدت زمان صرف شده در پیمان سپاری پروژه بود .
از آنجایی که طراحی این پروژه خارج از توان فنی کشور دانسته شد ،باید از توان طراحان خارجی بهره گرفته می شد.از سویی انتخاب و عقد قرارداد با یک شرکت خارجی حداقل به 6 ماه زمان نیاز داشت . پس از پان نیز شرکت مزبور نیاز به 2 تا 3 سال زمان برای مطالعه و ارائه طرح داشت و بعد از ارائه نتایج مطالعات ،طرح مذبور باید تصویب شده و در نهایت ،جهت اجرا به پیمانکار سپرده می شد.با انتخاب روش طرح و ساخت ،این فرایند زمانبر و پر دردسر عملا حذف گردید.
همچنین ،برای تصویب طرح نیز نیاز به تجربیات مشاور خارجی احساس می شد .از این رو برای پرهیز از بوروکراسی و تسهیل در کار با یک مشاور ایرانی کارآمد قرارداد منعقد گردید و از ایشان خواسته شد تا با همکاری یک مشاور خارجی مورد تایید مجری طرح ،خدمات لازم را ارئه دهند.


پروژه پل میانگذر دریاچه ارومیه ( قسمت سوم )

محیط زیست دریاچه

از خلیج همیشه فارس تا دریاچه ارومیه !!!

چندی پیش من مطلبی رو خوندم که نوشته بود دیگر نام خلیج فارس در خطر نیست اینبار خود خلیج فارس در خطر است ! ( به خاطر احداث جزایر مصنوعی که کشور امارات در حال ساختن در حریم مرزی خود است ! ) حالا کلی اعتراض هم کرده بودن غافل از اینکه بزرگترین دریاچه داخلی مون در خطره ولی انگار نه انگار .

من نمیگم کار امارات درسته ولی در مقابل خاکریز های دریاچه ارومیه چیزی نیست ( وسعت خلیج فارس قابل مقایسه با دریاچه ارومیه نیست ) با اینکه من خودم از دریا و محیط زیست زیاد سر در نمیارم ولی میدونم هرچیزی مثل آبگیر، خاک ریز یا جزیره مصنوعی و .. وسط دریا مانع حرکت آب بشه باعث تجمع جلبک و بهم خوردن اکوسیستم  و جریان طبیعی رودخانه یا دریاچه و دریا میشه که این به هم خوردن حرکت آب در دریاچه ارومیه کاملا مشهوده من که خودم اونجا بودم در زیر پل از بین کیسون ها آب پنج دقیقه ازسمت چب یه راست حرکت میکرد بعد جریان برعکس میشد ... حالا بزرگترین پدیده تاثیر گذار در آب و هوای منطقه اکوسیستمش بهم بخوره ....!

 

حالا من زیاد درباره محیط زیست بحث نکردم که ...دریاچه ارومیه زیستگاه حدود هزار نوع پرنده و خزنده و پستاندار و انواع مرغان دریایی از اردک گرفته تا فبلامینگو و ...

 

 

آنا وطن نیوز- شنیده ها حکایت از ان دارند که قرار است با وجود همه مخالفتها و انتقادات کارشناسان محیط زیست، احداث میانگذر دریاچه ارومیه نه تنها از سر گرفته شود، بلکه در طرح جدید این میانگذر دو بانده شده و یک خط آهن هم از میان ان گذر خواهد کرد.

این طرح قطعا تیر خلاص را به پیشانی دریاچه ارومیه شلیک خواهد کرد. دریاچه ای که در کمتر از ده سال دست کم یک سوم از گستره اش را از دست داده است. تغییر خامدستانه نظام هیدروشناختی در کل حوزه ابخیز دریاچه و احداث میانگذر با تفصیلی که ذکر شد فقط یک تعبیر دارد: قتل بزرگترین دریاچه داخلی در ایران فعلی، دریاچه ای که در جهان کم نظیر است، نقش مهمی در تعادل اکولوژیک آذربایجان دارد و حتی در اوستا از ان به عنوان یک مکان مقدس یاد شده است. بی تردید طبیعت منطقه قتل دریاچه ارومیه را بی پاسخ نخواهد گذاشت.بی شک تاوان سختی دارد این شمشیر فرود امده بر فرق اورمو گولو .

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مسعود عنایتی
پنجشنبه 19 خرداد 1390
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی